Přepnout na navigaci

Ohlédnutí za Robotickým táborem 2016

Nabídka táborů v roce 2017

Letos na začátku července (9. - 16. 7. 2016) proběhl, jako již tradičně, náš Robotický tábor v Sebranicích u Litomyšle. Již třetím rokem po sobě jsme byli v malebném prostředí tábořiště v Sebranicích s tématicky zaměřeným programem. Po minulých letech, kdy jsme se věnovali například programování čárového robota Pololu 3pi nebo práci se stavebnicí Lego Mindstorm EV3, jsme se letos rozhodli zaměřit tábor na platformu Arduino.

Pokud chcete začít s tvorbou "inteligentnější" elektroniky, "chytrého" hardwaru a různých vylepšení do domácnosti, pak je Arduino nejlepší volba. To byl jeden z důvodů, proč jsme letošní tábor zaměřili tímto směrem. Díky jednoduchosti a velké rozšířenosti této platformy lze na internetu najít mnoho návodů a zajímavých projektů (i v češtině), kterými se lze inspirovat a zároveň se vyhnout mnoha problémům, které by mohly začátečníky odradit v dalším postupu.

Naše nejmladší účastnice Robotického tábora Adélka při programování

Letošní rok jsme měli historicky největší počet účastníků, konkrétně 22 dětí a doufáme, že se jejich počet bude v budoucnu stále zvyšovat. Oproti minulým ročníkům s námi bohužel letos nebyli v tábořišti jiné skupiny a tak jsme měli celé tábořiště jen pro sebe, což si ovšem mnozí účastníci pochvalovali.

Pro odborný program jsme využívali prostory místního kulturního domu, za jehož zapůjčení děkujeme obci Sebranice. V rámci programu byli účastníci rozdělení do dvou skupin, začátečníci a pokročilí tak, aby tempo a náročnost projektů vyhovovala všem.

Účastníci Robotického tábora při programování Arduina

Se začátečníky jsme prošli základy programování a postupně jsme zkoušeli složitější úlohy, jako ovládání servo motorů, řízení inteligentních ledek nebo zaznamenávání teploty a vlhkosti ve stanu přes noc.

Výuka účastníků základů programování mikrokontrolérů

S pokročilejšími jsme se pustili do programátorsky náročnějších projektů. Začali jsme vyblikáváním Morseovky, pokračovali jsme přes dekodér Morseovky, až nakonec jsme skončili u komunikačních terminálů za pomocí Morseovky a jiných protokolů.

Pájíme a tvoříme

Všichni účastnící si také vyzkoušeli pájení a prošli základy elektroniky.

Večerní herní aktivity na Robotickém táboře

Každý večer jsme hráli různé hry a pohybové aktivity. V průběhu týdne jsme si udělali táborák a opékali buřty. Také jsme v teplých dnech vyrazili na koupaliště.

Táborák na táboře

Na závěr bychom rádui poděkovali našim partnerům. I díky nim mohl tento tábor proběhnout. Hlavním partnerem byla společnost ELEDUS, která nám poskytla výukové kity pro účastníky. Dále nás podpořily společnosti SOS electronic a Safiral, s jejich pomocí jsme získali další materiál pro táborové projekty. Děkujeme.

za organizátory tábora
Jaroslav Páral

Stany na Robotickém táboře v Sebranicích

Označení našich stanů na Robotickém táboře a loga našich partnerů

Kompletní fotogalerie z Robotického tábora 2016

Poslední editace proběhla 2019-01-21 13:55:44 uživatelem Jarek Páral

nahoru